A vanília az egyik legnépszerűbb aromaanyagnak számít világszerte. Leggyakrabban vaníliakivonat formájában találkozunk vele, melyek úgy nyernek ki, hogy a vaníliarudat beáztatják egy alkoholos-vizes oldatba, ami aztán kioldja a vanília aromáját. Ugyan a vaníliakivonatnak erőteljes az íze, de tápanyagértéke igen kicsi, így jobb, ha magát a rudat választjuk felhasználásra.
Egy teáskanál vaníliakivonat 12 kalóriát tartalmaz, melyben 0,5 gramm szénhidrát és 1,4 gramm alkohol található. A vaníliakivonat nem tartalmaz semmiféle vitamint és csak nyomokban jelennek meg benne olyan ásványi anyagok, mint a magnézium vagy a kálium. Sőt mivel csak kis mennyiségű vaníliakivonatot használunk egy-egy receptbe, így ezek a mennyiségek igen jelentéktelenek az emberi egészségre. Ezzel szemben a vaníliarúd nagy mennyiségben tartalmaz eugenolt, kaprilsavat, fenolokat, karbonilsavakat és észtereket, valamint laktonokat. A vaníliarúdban egyszerű és összetett szénhidrátok és ásványi anyagok is találhatóak, így nagy koncentrációban tartalmaz káliumot, mangánt, magnéziumot, kalciumot, cinket és vasat. B-komplex vitamintartalma is kiemelkedő: pantoténsavat, niacint, tiamint, riboflavint és B6-vitamint is tartalmaz.
Mivel mind a vaníliakivonat és a vanília rúd viszonylag kevés kalóriát tartalmaz, így anélkül használhatjuk ízesítésre, hogy sok kalóriát vinnénk be a szervezetünkbe. Gyakran találkozunk vaníliával a sütőipari termékekben, mivel egy igen különleges és viszonylag intenzív ízt lehet vele elérni, anélkül, hogy az adott sütemény egészségtelenné válna.
A vaníliarúd fő vegyülete a vanillin, ami különféle előnyös tulajdonságokkal rendelkezik. A vanillin antioxidánsként működik a szervezetben, így segít megvédeni sejtjeinket a szabad gyökök okozta károktól, a cigarettafüsttől, a környezeti mérgektől, a túlzott napsugárzástól és bizonyos gyógyszerek káros hatásaitól.
Nem tartalmaz adalékanyagokat, karamellt, színezéket és tartósítószereket. Bármilyen cukrászsütemény, fagylalt, krémek és kekszek elkészítéséhez kiválóan alkalmazható.